Konwerting dla branży automotive. Jak wspieramy motoryzację?
Rozwój branży motoryzacyjnej trwa w najlepsze. Stanowi ona jeden z najprężniej działających sektorów przemysłowych nie tylko na świecie, lecz także w Polsce. W naszym kraju pod względem wielkości obrotów motoryzacja plasuje się na drugim miejscu – to z niej pochodzi aż ok. 10% wartości polskiej produkcji przemysłowej. Z kolei polski eksport motoryzacyjny zajmuje prawie 1/5 całego krajowego eksportu. Jak mądrze wykorzystać ten potencjał?
Znakomitą większość polskiego rynku samochodowego stanowią producenci dostarczający części dużym przedsiębiorstwom produkcyjnym. Blisko 4 na 5 wytwarzanych w rodzimych fabrykach podzespołów pochodzą od niezależnych producentów i są przeznaczone na potrzeby montażu nowych pojazdów. Mniej więcej połowa z nich, czyli ponad milion ton części i akcesoriów motoryzacyjnych, to części eksportowe, których największymi odbiorcami są koncerny niemieckie. Oprócz zachodniego sąsiada produkty naszego sektora automotive w znacznych ilościach kupują Wielka Brytania, Włochy, Czechy, a także kraje skandynawskie.
Przykładowo, kierowcy i pasażerowie niektórych samochodów marki Porsche podczas jazdy siedzą na wygodnych fotelach wyprodukowanych w polskich fabrykach. To jednak tylko początek łańcucha produkcyjnego, ponieważ podzespoły dostarczane producentom aut również składają się z wielu elementów dostarczanych do zakładów z zewnątrz. Często są to elementy niewidoczne gołym okiem, lecz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całości, w tym także finalnego produktu w postaci samochodu. Ich wytwarzaniem zajmuje się m.in. konwerting, o którego istocie więcej przeczytacie w naszym wcześniejszym artykule.
Jak konwerting wpływa na rozwój branży automotive?
Produkty konwertingu w samochodach pozostają niezauważalne dla przeciętnego konsumenta, mimo że często pełnią ważne funkcje. Przykładowymi zastosowaniami konwertingu w automotive są:
- wygłuszenia komory silnika,
- wygłuszenia nadkoli,
- mocowania klamek,
- mocowanie czujników parkowania,
- mocowanie pinów,
- uszczelki lamp,
- uszczelki zamków w drzwiach,
- mocowanie anteny
- i wiele innych elementów odpowiedzialnych za różne funkcjonalności w samochodzie.
Przemyślane rozwiązania konwertingowe mają znaczenie nie tylko z punktu widzenia odbiorcy finalnego produktu, lecz także pracowników produkcyjnych pracujących przy podzespołach samochodowych. Przykładowo, detale wykrawane w CVGS posiadają wygodne fingerlifty, które znacznie ułatwiają ich aplikowanie, usprawniając cały proces przemysłowy. Co więcej, każdy z wyrobów powstaje w technologii dostosowanej do konkretnej aplikacji i wedle indywidualnego projektu klienta.
Jakość produktów konwertingu dla automotive
Produkty konwertingu dla branży motoryzacyjnej tworzone są z wysokiej jakości materiałów, które przed wykorzystaniem przechodzą szereg testów laboratoryjnych pod kątem pożądanych właściwości. Są to m.in.:
- pianki poliuretanowe (PU),
- pianki polietylenowe (PE),
- gumy komórkowe (EPDM),
- polichlorek winylu (PVC),
- taśmy techniczne jednostronnie i dwustronnie klejące,
- włókniny (np. fizelina czy filc).
Każdy z wyrobów w CVGS powstaje w technologii dostosowanej do konkretnej aplikacji i wedle indywidualnego projektu klienta, a przed oddaniem w jego ręce przeprowadzane są rygorystyczne kontrole jakości. Bezpieczeństwo i solidne wykonanie w branży motoryzacyjnej to bowiem podstawa, o której trzeba pamiętać na każdym etapie przygotowywania produktu. Od jakości pojedynczych detali pośrednio zależy także dalszy rozwój całego sektora automotive, który wspieramy już od 15 lat – i nie zamierzamy na tym poprzestać!