Wzrastający od lat popyt na energię odnawialną otwiera przed konwertingiem wiele nowych, jakże atrakcyjnych perspektyw. Wraz z nimi idą również nowe wyzwania, którym w CVGS już teraz stawiamy czoła, rozwijając posiadane technologie m.in. pod kątem branży fotowoltaicznej. A cóż może być bardziej satysfakcjonującego niż odkrywanie nieznanych dotąd zastosowań znanych produktów – i to w tak ważnym dla gospodarki sektorze jak fotowoltaika?

Współpraca z producentami i wykonawcami instalacji fotowoltaicznych zaowocowała licznymi aplikacjami oferowanych przez CVGS produktów w panelach solarnych. Wśród nich znalazły się takie praktyczne zastosowania jak:

 • mocowanie ramek,
 • mocowanie szyn tylnych i elementów usztywniających,
 • trwałe zabezpieczanie krawędzi,
 • mocowanie kabli i puszek połączeniowych,
 • tymczasowe maskowanie otworów
 • i wiele innych.

Dziś pokrótce opowiemy o najciekawszych realizacjach z wykorzystaniem taśm marki tesa®.

Mocowanie ramek w panelach fotowoltaicznych
Szeroko stosowana w przemyśle taśma dwustronna z pianki polietylenowej (PE) znalazła nowe życie w systemach mocujących panele słoneczne. Nośnik z pianki PE zapewnia doskonały balans między odpowiednim przyleganiem a wysoką wytrzymałością wewnętrzną. Aby umożliwić łatwą aplikację i bezpieczne mocowanie do arkuszy podkładowych, producent zoptymalizował akrylową masę klejącą taśmy. Udało się w ten sposób uzyskać wysokiej jakości spoiwo – takie, które nie popuszcza, nie starzeje się i jest odporne na warunki atmosferyczne, co w przypadku paneli solarnych ma rzecz jasna ogromne znaczenie. 

 

Montaż szyn tylnych i elementów usztywniających
Zaawansowane modele taśm samoprzylepnych o akrylowym rdzeniu sprawdzają się w najbardziej wymagających sytuacjach. Do takich bez wątpienia należy montaż soczewek koncentratorów w panelach fotowoltaicznych czy też łączenie szyn tylnych w poszczególnych modułach. System ten okazał się dużo bardziej wydajny niż tradycyjne metody mocowania. Taśmy akrylowe zapewniają nie tylko szybkie i trwałe wiązanie, lecz także estetyczny wygląd oraz czyste środowisko pracy. Z kolei sam proces produkcji modułów z wykorzystaniem taśm przebiega dużo sprawniej dzięki prostej i wygodnej aplikacji. 

Zabezpieczanie krawędzi modułów w panelach słonecznych
Bezramkowe moduły fotowoltaiczne to relatywnie nowy wynalazek, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem nabywców ze względu na swoją atrakcyjność wizualną. Mankamentem tego rodzaju paneli są jednak częste uszkodzenia szklanych krawędzi, do których dochodzi podczas produkcji, transportu lub instalacji. Jednostronna taśma samoprzylepna od tesy® pozwala wyeliminować ten problem. Jej rdzeń doskonale amortyzuje wstrząsy, a mocna folia wierzchnia chroni przed wilgocią i rozwarstwieniem szkła. Co więcej, taśma ta w żaden sposób nie zaburza wyglądu instalacji, wręcz przeciwnie – stanowi estetyczne wykończenie modułów. Aplikacja przebiega z łatwością dzięki specjalnie zaprojektowanemu aplikatorowi ręcznemu. 

Taśmy samoprzylepne dla fotowoltaiki – podsumowanie

Dzięki odmiennym właściwościom różne modele taśm znajdują różne zastosowania w branży fotowoltaicznej. A jakie są ich cechy wspólne? Podsumujmy:

 • łatwość i czystość aplikacji,
 • wysoka precyzja nakładania,
 • szybkie wiązanie,
 • trwałość połączenia,
 • odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne i starzenie.

Jako oficjalny polski partner renomowanej marki tesa® posiadamy w swojej ofercie taśmy samoprzylepne ułatwiające produkcję modułów fotowoltaicznych. Zainteresowanych zapraszamy już teraz do kontaktu z naszymi przedstawicielami handlowymi, którzy udzielą wszelkich potrzebnych informacji.