Często mówi się, że gdy coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Trudno się z tą tezą nie zgodzić – no, chyba że mówimy o filcu. To jeden z materiałów, które udowadniają, że można zastosować coś na mnóstwo różnych sposobów i w większości przypadków uzyskać oczekiwany efekt.

Szeroko stosowany filc sprawdza się m.in. w branży obuwniczej, tekstylnej, budowlanej, a nawet militarnej. Od wkładek do butów i rękodzielniczych torebek, przez szczotki do polerowania metalu, aż po wyściółkę hełmów i transport broni – przykłady można by mnożyć. Przyznajmy więc, że byłoby dziwne, gdyby tak wielofunkcyjny materiał nie znalazł się również wśród naszych zasobów. Tak się składa, że filc techniczny (zwany również przemysłowym), będący jedną z odmian filcu, to jeden z najbardziej lubianych przez konwerting surowców. Przypadek? Ależ skąd!

Filc techniczny – za co ceni go przemysł?

Sekretem filcu technicznego jest zwiększona zawartość włókien syntetycznych, dzięki którym jest on bardziej odporny na niekorzystne czynniki niż jego podstawowa postać. Moglibyśmy śmiało powiedzieć, że to taki filc na sterydach – mocniejszy, trwalszy, wytrzymalszy. Jest więc znacznie mniej podatny na rozerwanie lub deformację, a to otwiera go na nowe możliwości i zastosowania, których życzy sobie nowoczesny przemysł.

Na szczególnie względy filc techniczny zasłużył sobie w branży meblarskiej. Podkładki filcowe montowane na spodzie mebli doskonale chronią powierzchnię przed zarysowaniem, odbojniki z filcowymi wykończeniami zapobiegają zaś wgnieceniom i obiciom mebli, np. na skutek zbyt gwałtownego otwarcia drzwi. Używa się ich też do produkcji mebli tapicerowanych, gdzie liczy się zarówno miękkość, jak i duża wytrzymałość.

filc przemysłowy - CVGS konwerting

Zastosowania filcu przemysłowego

Filc przemysłowy sprawdza się znakomicie jako materiał wygłuszający, izolacyjny i amortyzujący w przypadku wszelkiego typu urządzeń i maszyn stosowanych w różnych gałęziach przemysłu. Pamiętajmy, że każdy model danego urządzenia ma inne wymiary i wymaga ściśle dopasowanego formatu filcowego wykroju. Zadaniem konwertingu jest zatem przygotować produkt o takich parametrach, które będą odpowiadały projektowi maszyny, do jakiej ma on zostać zaaplikowany, np. w celu wytłumienia drgań lub uszczelnienia.

Detal wykonany z filcu technicznego może występować także w roli suchego łożyska bądź tulei, chroniąc mechanizm przed zacieraniem, korozją czy po prostu szybkim zużyciem. To dobre rozwiązanie, bo opłacalne – szczególnie jeśli zdamy sobie sprawę z opłakanych skutków pracy maszyn nieposiadających odpowiednio wytrzymałego i odpornego na tarcie zabezpieczenia.

Korzyści ze stosowania filcu przemysłowego czerpią również branże elektroniczna, elektrotechniczna i AGD. Tutaj przydają się w główniej mierze właściwości absorpcyjne i termoizolacyjne filcu. Dzięki nim materiał ten nadaje się do produkcji uszczelnień, które chronią sprzęt przed pyłami lub niesprzyjającą temperaturą, tłumią drgania i wygłuszają. Odpowiednia technologia wykroju filcowego jest w stanie zabezpieczyć urządzenie trwale i skutecznie.

przykłady filcy - CVGS konwerting

Podkładki, odbojniki i inne wyroby z filcu technicznego od CVGS

Zajmujemy się konwertingiem filcu na potrzeby branż: automotive, elektronicznej, AGD, meblarskiej oraz innych gałęzi przemysłu. Detale wytwarzamy na zamówienie wedle indywidualnego projektu klienta. Zapraszamy do kontaktu z naszym konsultantem po więcej informacji.