Praca w pomieszczeniach czystych to oczywistość dla branż takich jak medyczna, kosmetyczna czy spożywcza. Wkrótce na szerszą skalę będzie z niego korzystać również przemysł motoryzacyjny i elektroniczny, między innymi dzięki współpracy z CVGS. Jesteśmy bowiem pierwszą polską firmą konwertingową, która proponuje jakość możliwą do osiągnięcia wyłącznie w ściśle kontrolowanych warunkach czystości.

praca w clean room cvgs konwerting
Posiadanie w zasobach firmy przemysłowej pomieszczenia czystego to połowa sukcesu. Drugą ważną kwestią jest zapewnienie warunków, które pozwolą na wykorzystanie clean roomu w sposób zgodny z wytycznymi ISO w zakresie czystej produkcji. Dotyczą one między innymi kompetencji pracowników, odzieży ochronnej oraz procedur pracy, różniących się znacznie od tego, jak przebiega zwyczajny konwerting.

Personel clean roomu
Zanim pomieszczenie czyste zostanie dopuszczone do użytku, pracownicy firmy muszą przejść specjalne przeszkolenie, potwierdzone międzynarodowym certyfikatem. Paradoksalnie – bez nich praca tego rodzaju byłaby niemożliwa, ale jednocześnie to oni są największym czynnikiem ryzyka podczas produkcji w warunkach podwyższonej czystości. To uzasadnia rygor, jaki panuje w clean roomie. Mowa na przykład o bezwzględnym zakazie wnoszenia biżuterii czy stosowania makijażu. Naturalnie, nie wolno też mieć przy sobie żadnych przedmiotów niezwiązanych z wykonywaną pracą. Pracownicy są zobowiązani przestrzegać restrykcyjnych zasad higieny osobistej i porządku na stanowiskach roboczych. To wszystko ma na celu zapobiec dostaniu się jakiegokolwiek zanieczyszczenia do materiału, który jest poddawany obróbce w clean roomie.

Odzież ochronna w pomieszczeniu czystym
Utrzymaniu najwyższej czystości służy również odzież ochronna, jaką zakładają pracownicy przed wejściem do pomieszczenia. W standardzie ISO klasy 8, który jest wymagany w przypadku produktów dla branży automotive, obowiązuje noszenie nakrycia głowy w postaci sterylnego czepka. Podobny ochraniacz mężczyźni nakładają też na brodę, aby żaden włos nie miał szansy spaść na obszar roboczy. Odzież z kolei jest przykrywana kitlem przypominającym te lekarskie, a na buty należy założyć odpowiednie ochraniacze, które zapobiegną wniesieniu nieczystości z zewnątrz. Wymienione elementy ubioru są wykonane z mieszaniny poliestru i włókna węglowego, a więc całkiem wygodne w noszeniu. Natomiast tym, co odróżnia pracę w warunkach czystości w automotive i elektronice od podobnych standardów obowiązujących np. w branży medycznej czy farmaceutycznej, jest m.in. brak konieczności noszenia kombinezonu.

clean room cvgs

Praca w warunkach doskonałej czystości
Praca w clean roomie wymaga specyficznego sposobu zarządzania i egzekwowania czynności zgodnych z procedurami. Przed wejściem, w przeznaczonym do tego miejscu należy pozostawić wszystkie niepotrzebne rzeczy i założyć odzież ochronną. Prawidłowo zaprojektowane i wykonane pomieszczenie posiada specjalne śluzy (zarówno dla osób, jak i dla materiałów), przez które należy przejść, upewniając się, że drzwi z jednej strony są zamknięte – w czym pomaga zaimplementowany system.

Każdy clean room jest wyposażony we własną wentylację i zaawansowane filtry. Wszystkie ściany, sufit, podłoga oraz meble wewnątrz są wykonane z materiałów niepozostawiających zanieczyszczeń. Mimo to zapewnienie czystości w pomieszczeniu wiąże się nie tylko z ostrożnością podczas pracy, lecz także z regularną konserwacją, która pozwala utrzymać pokój w nieskazitelnym stanie. Do tego dochodzi stała kontrola takich parametrów jak temperatura i wilgotność powietrza, ciśnienie czy poziom elektryczności statycznej. One również mogą mieć wpływ na ocenę finalnego produktu.

A jeśli jesteś zainteresowany jakością, na jaką pozwala produkcja w clean roomie, zapraszamy do kontaktu z doradcami CVGS.
Dzięki nim dowiesz się więcej o naszych nowych możliwościach