Izolują, maskują, uszczelniają, sklejają… – wyliczać można długo. Taśmy przemysłowe to jeden z najlepszych znanych nam dowodów na to, że potrzeba jest matką wynalazków. Korzystają z nich przeróżne branże, począwszy od elektronicznej przez automotive aż po rolnictwo. Wykorzystują ich rozmaite funkcje, zależne od rodzaju taśmy i jakości jej wykonania. Naszym ulubieńcem jest taśma PVC, której poświęcimy dzisiejszy artykuł.

Jednym z głównych zastosowań taśm izolacyjnych jest osłanianie, zabezpieczanie i uszczelnianie końcówek przewodów elektrycznych. Taśma ma na celu chronić kabel przed uszkodzeniem, np. w wyniku kontaktu z substancjami chemicznymi lub oddziaływania niekorzystnych warunków atmosferycznych.

I tak, przykładowo, zakłady motoryzacyjne będą używać tego typu taśmy do zabezpieczania przewodów silnikowych w samochodach, z kolei producenci sprzętu AGD skorzystają z nich na potrzeby budowy pralek czy lodówek. Powszechnie stosowanym materiałem, z którego wykonuje się taśmy izolacyjne, jest PVC, a konkretnie jego miękka odmiana (PVC-P).

zabezpieczone przewody tasma PVC - konwerting CVGS

Właściwości PVC z punktu widzenia konwertingu

PVC to skrót od polyvinylchloride, czyli ‘polichlorek winylu’. W Polsce często błędnie używa się innego skrótu: PCV. Warto o nim zapomnieć, gdyż jest niepoprawny i powoduje wiele zamieszania. Jeśli komuś bardzo zależy na stosowaniu polskiego odpowiednika, zawsze można powiedzieć PCW (od ‘polichlorek winylu’). My jednak zalecamy pozostanie przy oryginalnej, anglojęzycznej formie, czyli PVC – jest to naszym zdaniem opcja najbezpieczniejsza, bo stosowana na całym świecie. A skoro o bezpieczeństwie mowa…

Taśmy wykonane z PVC charakteryzują się wysokim poziomem ochrony i izolacji. Wykazują świetną przylepność, są samogasnące i dzięki swojej elastyczności bardzo dobrze sprawdzają się na nierównych powierzchniach. Niezwykle ważna jest również ich odporność na przecieranie, korozję oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak wilgoć.

Dodatkową zaletą PVC jest jego podatność na kształtowanie i modyfikację właściwości. Z punktu widzenia firmy konwertingowej, takiej jak nasza, oznacza to możliwość dostosowywania materiału w zależności od zapotrzebowania klienta. Liczy się także swoboda obróbki i barwienia PVC. Szerokie spektrum kolorystyczne naszych taśm ułatwia identyfikację elementów nimi zabezpieczonych (np. przewodów elektrycznych). Jest to po prostu kwestia funkcjonalności i wygody użytkowania, która w przypadku taśm z PVC ma się doskonale.

taśmy izolacyjne kolorowe - CVGS konwerting

Jak możesz zastosować taśmę PVC w swoich produktach?

Dobrej jakości taśmy z polichlorku winylu pozwalają na:

  • owijanie przewodów i izolacji elektrycznych,
  • maskowanie i zabezpieczanie,
  • sklejanie, łączenie i naprawianie,
  • ogrzewanie, wentylację i klimatyzację,
  • wodoodporne uszczelnianie,
  • tworzenie wiązek kablowych,
  • oznaczanie przewodów kolorami.

Potrzebujesz solidnej izolacji? Oferujemy szeroką paletę taśm PVC renomowanych producentów. Doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie i dostosujemy parametry techniczne do Twoich indywidualnych wymagań. Skontaktuj się z naszym konsultantem!