Niewidoczne, ale niezbędne – w ten sposób zwykliśmy określać produkty naszej działalności, którą od wielu lat nieprzerwanie wznosimy na kolejne poziomy. Trzeba przyznać, że konwerting nie należy do branż, o których mówi się często, a szkoda. Mało kto zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że takie gałęzie przemysłu jak motoryzacja, AGD czy elektronika nie istniałyby, gdyby nie on.

Paradoksem konwertingu jest to, że tak wielu z nas styka się z nim każdego dnia, zupełnie nie mając o tym pojęcia. Samochód, którym jeździsz, urządzenia, z których korzystasz w domu, obiekty, które mijasz po drodze do pracy… Wszystko to zawiera elementy wytwarzane w ramach konwertingu. Ale czym on tak właściwie jest?

Co to jest konwerting?

Najogólniejsza definicja konwertingu mówi, że jest to proces modyfikowania surowego lub oryginalnego materiału w taki sposób, by uzyskać konkretny produkt, dopasowany do danej aplikacji, czyli zlecenia. To również łączenie surowców w celu uzyskania produktu o nowych właściwościach. Materiały, które poddaje się odpowiednim przekształceniom, to najczęściej różnego rodzaju pianki, gumy, taśmy, korek, filc i inne tworzywa sztuczne. Z całych arkuszy tego typu surowców wycina się kształty zgodne z wymiarami wynikającymi z danego zamówienia, następnie łączy wykrojone elementy i w ten sposób powstaje finalny produkt, nazywany przez nas również detalem lub komponentem.

Detale, które powstają w wyniku procesu konwertingu, to np.

  • przekładki korkowe,
  • przekładki piankowe,
  • wykroje z taśm technicznych,
  • elementy opakowań,
  • uszczelki,
  • dystanse,
  • elementy izolacji,
  • oraz inne produkty wykrawane.

Zastosowania konwertingu – motoryzacja i AGD

Produkty wytwarzane w procesie konwertingu znajdują zastosowanie w… innych produktach. Nasze detale kierujemy głównie do producentów z branż: automotive, AGD, elektronicznej, szklarskiej, meblarskiej i reklamowej. Ci zaś wykorzystują je do produkcji swoich urządzeń, z których będą korzystać ich klienci.

Aplikacje konwertingu w branży Automotive CVGS konwerting

 

Weźmy dla przykładu branżę automotive. Parafrazując klasyk: samochód jaki jest, każdy widzi. Jednak dopiero, gdy przyjrzymy się szczegółom, zauważymy to, co niedostrzegalne gołym okiem. Mocowania klamek, anteny emblematu marki (tzw. znaczka) lub czujników parkowania nie wzięły się znikąd. Podobnie jak uszczelnienie zamków od drzwi czy lamp, uszczelka wlotu powietrza, wygłuszenie nadkoli oraz wiele innych drobnych elementów, które po prostu są, ale mało kto zastanawia się nad ich istnieniem. A jednak gdyby nie one, samochód nie mógłby opuścić fabryki. Byłby zwyczajnie niekompletny.

Zupełnie jak mieszkanie bez podstawowych sprzętów AGD, takich jak chociażby pralka. Nie brakuje w nich uszczelnień, wygłuszeń, izolacji termicznych i mocowań, bez których urządzenia te nie działałyby sprawnie. Wyobrażasz sobie pralkę bez uszczelek? Czyż nie brzmi to jak piękna katastrofa?

Aplikacja konwerting w branży AGD CVGS konwerting

Zastosowania konwertingu – elektronika

Konwerting znajduje szerokie zastosowanie również w elektronice. Smarfton, na którym być może czytasz ten tekst (a jeśli nie, to pewnie masz go przy sobie), też zawiera „niewidzialne” elementy, wykrojone specjalnie na potrzeby tego modelu, tzn. przy uwzględnieniu odpowiednich dla niego wymiarów. Jest to np. uszczelka zabezpieczająca wyświetlacz albo taśma kaptonowa, którą wykorzystuje się do maskowania obwodów drukowanych i zabezpieczania plastikowych elementów przy lutowaniu gorącym powietrzem.

Skoro wiesz już, co to jest konwerting, i gdzie się go stosuje, z pewnością łatwiej będzie ci dostrzec jego wyroby na co dzień. Dostarczamy detale wytwarzane w procesie konwertingu również dla branży szklarskiej (jako zabezpieczenia towarów szklanych w transporcie), meblarskiej i wielu innych. Wystarczy rozejrzeć się dookoła i zastanowić, jakie elementy znajdują się wewnątrz przedmiotów, z których korzystasz. I co byłoby, gdyby ich zabrakło…